ASUS ROG trip | Herní hardware pro rok 2019

Když se objeví možnost vyrazit na představení nového hardware, tak se moc dlouho nerozhodujete. No a když vám takový výlet navíc nabídne podsekce společnosti Asus, Republic Of Gamers, zaměřující se vývoj herního a povětšinou i sakra výkonného hardwaru, absolutně neváháte. Jediný co chcete vědět je kdy a kde.

Celý event probíhal ve značně chladném Istanbulu v krásných prostorech Panství Esmy.

Hned od začátku bylo díky vystaveným kouskům jasné, že to ROG myslí s updatem pro rok 2019 smrtelně vážně. Ale abych nepředbíhal.

Totiž, k ničemu nás pořádně nepustí, dokud neproběhne prezentace předních představitelů samotné podsekce ROG a neposlechneme si, jak vše vznikalo a proč. Nesmělo chybět ani krátké shrnutí esportu včetně jeho přínosu nám neprofesionálním hráčům milujícím výkonný hračky pro dospělý.

Po prezentaci, která utekla překvapivě rychle jsme se konečně mohli rozběhnout do všech koutů a osahat si konečně vše o čem jsme doposud jen slyšeli. Snad až na Mothership, ze která se stává mezi hardware redaktory tzv. „running joke“ bylo opravdu na co koukat. Asus opět ukázal, že umí a že je na co se v následujících měsících těšit.

ROG Mothership – budoucnost, nebo jen test možností?

Tradiční formát notebooků je limitovaný možnostmi chlazení a omezují i svou stabilní polohou, aby se vše potřebné vešlo do zařízení, které se vejde na klín. Toto kompromisní řešení může vyhovovat řadě notebooků, ale zařízení nahrazující stolní počítače jsou příliš těžká, a tak ROG přichází se zcela novou kategorií pro řešení této situace. Místo, aby ležel na stole, stojí ROG Mothership vzpřímeně, čímž je chladícímu systému umožněn neomezený přístup k proudění vzduchu ze zadní strany zařízení. Klávesnice je oddělitelná a skládací pro zajištění maximální flexibility a širokých možností umístění pro ideální pozici a lze připojit pomocí kabelů či bezdrátově dle aktuální potřeby. Odpojením klávesnice se odhalí řada čtyř reproduktorů, které směřují přímo na uživatele a vytvářejí tak efektivní zvukovou lištu přímo pod displejem.

Díky vzpřímené konstrukci a zlepšenému průtoku vzduchu je možné ztenčit šasi bez obětování rychlosti. Se svým tenkým profilem 29,9 mm je ROG Mothership překvapivě štíhlý pro výkon, kterou poskytuje. Částečně je to díky CNC procesu obrábění těla počítače, které je frézováno s dokonalou přesností. Vyřezávání všech kusů z pevných hliníkových bloků trvá téměř 20 hodin, což má za následek přesné linie a dokonale tvarované kusy, které jsou odrazem preciznosti a zaměření na detail během výrobního procesu.

ROG Mothership je vybavený možnostmi displeje, které zaujmou hardcore hráče i tvůrce obsahu. Ultra rychlý FHD panel se pyšní obnovovací frekvencí 144Hz a 3ms dobou odezvy. Tato kombinace nadchne každého, kdo chce zažít trojciferné FPS pro skutečně rychlou hru. Alternativa 60Hz 4K UHD nabízí nejlepší rovnováhu pro kreativní výkony, s neuvěřitelnými detaily a plným pokrytím barevného prostoru Adobe RGB pro širokou paletu barev.

Zephyrus S GX502 – malej, ale…

Zatímco Zephyrus S GX701 a GX531 mají dopředu naklopenou polohu klávesnice, díky které vzniká větší prostor pro chlazení a snižuje teploty v místech, kde jsou položené dlaně, zcela nový model GX502 zaujímá tradičnější uspořádání, které funguje lépe ve stísněných prostorách nebo na klíně během cest. Jedná se o nejvšestrannější Zephyrus, který je přizpůsoben tak, aby uspokojil jak hardcore hráče, tak profesionální tvůrce obsahu.

Opěrka dlaní skrývá výztuhy ve tvaru včelích pláství, které činí šasi tužší tam, kde je to nejvíce potřeba. Proces začíná roztavenou hořčíkovou slitinou a používá kombinaci tlakového lití a obrábění k vytvoření pevného kusu, který odolává ohýbání. Barevný povrch má speciální hladkou úpravu, díky které na notebooku nezůstávají otisky prstů a dodává jemný dotyk luxusu.

Rozšířené chlazení AAS umožňuje špičkovému modelu s GeForce RTX 2070 pod kapotou nastavit díky režimu Turbo nástroje ROG Boost až na 1540MHz při 115W, což jsou frekvence a výkon obvykle vyhrazené pouze pro notebooky plné velikosti. Zephyrus S GX502 drží krok s větším Strix SCAR III a může být také vybaven výkonnějším panelem 240Hz/3ms. PANTONE Validated displej esportové úrovně umožňuje v rychlých FPS střílečkám plynulé a křišťálově ostré zobrazení a zároveň zaručuje přesné barvy pro tvůrce obsahu. Exkluzivní přepínač GPU od skupiny ROG může přepínat mezi režimy NVIDIA G-SYNC pro lepší zážitek ze hry a Optimus pro delší výdrž baterie.

Na svůj výkon je při tloušťce pouhých 18,9 mm a hmotnosti pouze 2,0 kg mimořádně přenosný. Navzdory kompaktnímu šasi však nabízí prostor pro dva M.2 SSD disky, které lze konfigurovat v poli RAID 0 pro maximální výkon. Vylepšený zvuk používá ESS SABER DAC, který snižuje šum a zkreslení výstupu sluchátek, což umožňuje vysoce kvalitní zvuk s širším dynamickým rozsahem. Wi-Fi gigabitové úrovně vylepšenému o technologii RangeBoost kryje záda gigabit Ethernet konektor, který umožňuje výběr mezi komfortem bezdrátového připojení a výkonem kabelu.

Zephyrus M GU502 – zlatá střední cesta s hromadou výkonu

Stejně jako Zephyrus S GX502, i Zephyrus M GU502 má na výběr z možností PANTONE Validated displejů 144Hz a 240Hz s dobou odezvy 3 ms. Podpora nabíjení USB-C zůstává v souladu s technologií NVIDIA Optimus, což pomáhá notebooku vydržet déle, i když je zrovna mimo dosah napájení. Při interním testování zvládá na jedno nabití 76Wh baterie více než 8 hodin nepřetržitého provozu.

S až GPU GeForce RTX 2060 je k dispozici dostatek grafického výkonu pro tříciferný FPS i během populárních her. Grafický čip je pro zachování nízkých hladin teploty chlazen výkonnými ventilátory chladících modulů a čtyři chladiče jsou dostatečně účinné na to, aby frekvence GPU v režimu Turbo při aktivaci funkce ROG Boost dosahovaly až 1435 MHz při 90 W.

Ačkoli v jeho výbavě nenajdeme rozšířené odvětrání, jeho šasi je téměř totožné s modelem GX502. Stejně strukturně vyztužená slitina hořčíku s jemnou povrchovou úpravou dodává Zephyru M dotek luxusu. Podsvícení klávesnice Aura Sync lze personalizovat a volitelné ovládání jednotlivých kláves umožňuje vlastní rozložení, které identifikuje klíčové klávesy pro hry a pracovní postupy. Zbytek výbavy je shodný se Zephyrus S, včetně ESS SABRE DAC, podpory dvou NVMe SSD disků v RAID 0 konfiguraci a kompletní konektivity, která obsahuje výstupy pro dva displeje, plus dostatek USB portů pro připojení myši, herní podložky a externího úložiště Pečlivě vybrané prvky a komponenty stavějí Zephyrus M na pozoruhodně blízkou úroveň s vysoce výkonnými alternativami, avšak bez zatížení prémiovou cenou.

STRIX – Těsně pod vrcholem!

Nejnovější notebooky řady Strix jsou k dispozici ve velikostech 15,6 palce (G531) a 17,3 palce (G731) s ultra tenkými rámečky, díky kterým jsou jejich celkové tvary kompaktnější. Tyto středně velké modely jsou k dispozici ve verzích SCAR III a Hero III optimalizovaných pro dominanci v esportech, spolu s cenově dostupnými konfiguracemi Strix G, které se zaměřují na základní herní funkce.

Nová série Strix, inspirovaná spoluprací se skupinou BMW Designworks Group, představí budoucnost herních notebooků. Nůžkové panty víka sedí mírně vpředu, aby vytvořily větší prostor pro extra větrání v zadní části a asymetrický výřez pod displejem zabraňuje rušení okolním prouděním vzduchu. V zavřeném stavu notebooku jsou panty schované v rámu šasi, což snižuje jejich vystavení možnému praskání či ulomení.

Přizpůsobený styl umožněný osvětlením Aura Sync rozšiřuje herní plochu do okolního prostředí díky volitelné světelné liště, která je umístěná kolem přední strany a po obou bocích šasi. Vrhá na stůl nastavitelné osvětlení, které umožňuje nastavit širokou škálu světelných akcentů, od neonové vlny až po jemné tlumené světlo.

Překlopením šasi se odkryjí standardní šrouby Phillips, které ke svému odstranění nevyžadují žádné speciální nástroje. Všechny jsou snadno dostupné a spolu s menšími háčky pod krytem usnadňují oddělení spodního panelu pro snadný přístup dovnitř šasi. Po otevření šasi jsou dostupné dva sloty SO-DIMM s podporou až 32 GB paměti RAM a obě pozice pro disky M.2 a 2,5-palcové disky s velkou flexibilitou pro různé specifikace úložiště.

Strix SCAR III nebo Hero III – bestiální výkon

Strix SCAR III odráží svou inspiraci odstřelovači s tmavě šedým motivem Gunmetal Grey a vzorem karbonových vln uvnitř notebooku, zatímco Hero III se pyšní půlnoční černou barvou Midnight Black doplněnou o nenápadný kybernetický text napříč opěrku pro dlaně. Oba designy s kontrastním povrchem na kovovém víku tak získávají prvotřídní dotyk luxusu.  

Spolupráce se skupinou BMW Designworks Group na koncepci Face Off také inspirovala transformační charakter nového ROG Keystone, který se elegantně spojí s šasi a nabízí personalizovanější spojení mezi uživatelem a jeho notebookem. Toto zařízení s podporou NFC funguje jako fyzický klíč. Při propojení může změnit systémové osvětlení a další nastavení založená na profilech Armory Crate a udělit přístup ke skrytému disku (Shadow drive), na kterém jsou ukryté a zašifrované důležité soubory.

Práce s profesionálními esportovými týmy a pořadateli předních herních turnajů poskytuje přehled o potřebách profesionálních hráčů, kteří stále více vyžadují 240Hz displeje. Displej s vysokou obnovovací frekvencí použitý ve SCAR III poskytuje konkurenční výhodu ve hrách na vysokých úrovních, zejména v rychlých FPS střílečkách. 144Hz alternativa je stále neuvěřitelně rychlá a 3ms doba odezvy (šedá-šedá) odpovídá 240Hz panelu a vytváří zvláště jasný obraz v pohybu s minimálním rozmazáním nebo stínováním. ROG Boost navyšuje frekvenci GPU až na 1440MHz při 115W, což pomáhá udržet vysoké obnovovací frekvence potřebné pro saturaci obrazovky. Možnosti CPU dosahují až na Intel Core i9-9880H, jehož osmijádrový design přidává schopnost multitasku, která může pomoci s hraním a streamováním současně, společně s náročnějšími výpočetními úkony, jako je editace videa a 3D vykreslování.

Utrhne to kapsu? No, uvidíme.

Řešit finanční stránku věci by bylo příliš unáhlené. Kdo ale zná ROG, ví, že si svoje prémiové produkty a novátorský přístup nechá zaplatit. Tudíž lze předpokládat, že nové modely půjdou ve šlépějích těch předchozích a ještě o kousek dále. Přece jen, nové procesory a grafické karty jsou zase o chlup dražší. Na druhou stranu za černou díru ve vašem účtu dostanete herní mašinu prémiové značky, která vám nestrhne ani při nejvyšších konfiguracích záda (nepočítáme Mothership), pár let vám umožní pařit na hodně vysoké (ne-li maximální) detaily a díky nádhernému designu budete všude vzbuzovat pozornost. Tak nebo tak, pokud se chystáte investovat
v brzké době nějakou tu korunu do novýho herního přenosnýho parťáka , počkal bych si. To co nám Asus ROG ukázal v Istanbulu bude stát za pozornost.

(Visited 476 times, 1 visits today)

You might be interested in